Features
About Healthtec
Healthtec tables are proudly Australian-made and built to last. With up to 50% fewer moving parts than comparable tables on the market, they are designed for durability, reliability, and ease of maintenance.
Each table is custom made to order, with an estimated turnaround time of 4–6 weeks from the date of purchase.
You can view the available colour options here:
AUSTEX COLOURS – EZYCLEAN UPHOLSTERY VINYL FOR HEALTHCARE ENVIRONMENTS
Go to the Austex website for details and specifications https://austexfabrics.com.au/vinyl/studio-encore/
SILEX COLOURS – SILICONE UPGRADE
Go to the Innova website for details and specifications https://www.innova.com.au/products/silex
Product Description
This multi-function chair has been designed with comfort in mind. The seat cut out allows for easier access for examination and procedure. The padded Foot Rests replace the old fashioned stirrups, providing additional comfort for the patient. The electric seat tilt allows the practitioner to effortlessly position the patient. A removable cut-out fill section is available as an option to convert to an examination table when required.
Features
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- X-Frame Lift Action Minimises Pinch and Crush Points
- Heavy Duty Individually Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Steel Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Dunlop Foam
- Australian Designed and Manufactured
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 250kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 450mm |
| Maximum Working Height | 950mm |
| Table Width | 710mm (Optional 660mm, 760mm or Custom) |
| Table Length | 1760mm |
| Cushioning | 50mm Foam |
| Controller | Foot Switch |
| Base/Castor | SX X-Frame with Castors |
| BackRest | Manually Adjustable +65º |
| Seat | Manually Adjustable +20º |












