Features
About Healthtec
Healthtec tables are proudly Australian-made and built to last. With up to 50% fewer moving parts than comparable tables on the market, they are designed for durability, reliability, and ease of maintenance.
Each table is custom made to order, with an estimated turnaround time of 4–6 weeks from the date of purchase.
You can view the available colour options here:
AUSTEX COLOURS – EZYCLEAN UPHOLSTERY VINYL FOR HEALTHCARE ENVIRONMENTS
Go to the Austex website for details and specifications https://austexfabrics.com.au/vinyl/studio-encore/
SILEX COLOURS – SILICONE UPGRADE
Go to the Innova website for details and specifications https://www.innova.com.au/products/silex
Product Description
The padded Foot Rests replace the old fashioned stirrups providing additional comfort for the patient. Standard features include the electrically adjustable Back Rest from flat to +70º, electrically operated seat tilt as well as Trendelenburg feature. Optional fill section so the chair can be used as a full examination table offering a truly versatile treatment chair for any clinic. The column lift eliminates total crush and pinch points so nothing can get trapped under the table.
Features
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- Column Lift Eliminating Crush Points
- Heavy Duty Individually Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Steel Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Foam
- Australian Designed and Manufactured
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 350kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 470mm |
| Maximum Working Height | 870mm |
| Width | 660mm |
| Length | 1760mm |
| Cushioning | 75mm Comfort Foam |
| Controller | Foot Switch |
| Base/Castor | EVO Column Base with Lockable Castors |
| BackRest | Electric Adjustable +70º to -20º |
| Pelvic Seat | Electric Adjustable +20º |













