Features
The minimum height of 450mm allows for easy access for elderly or incapacitated patients while the maximum height of 950mm can quickly be achieved within 16 seconds.
Ideal for clinics where cubicle space is an issue as each end section can be manually raised to provide a backrest for left or right patient examinations and procedures.
Features:
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- X-Frame Lift Action Minimises Pinch and Crush Points
- Heavy Duty Independently Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Foam
- Australian Designed and Manufactured
- Lifetime Structural Warranty on Base and Frame
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 250kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 450mm |
| Maximum Working Height | 950mm |
| Table Width | 710mm Standard (Optional 610mm, 660mm, 760mm or Custom) |
| Table Length | 1930mm |
| Cushioning | 50mm Anti-microbial Foam |
| Controller | Single Foot Switch |
| Base/Castor | X-Frame w/independently lockable castors 360º rotation |
| Backrest | Manual Adjustment +70º (each end section) |
Documents















