Features
Two section couch that complies with RACGP recommendations. The low minimum height allows for easy access for elderly or incapacitated patients. The manually adjustable backrest ranges from flat to +70deg enabling a comfortable seated or semi – reclined postition.
Features
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- X-Frame Lift Action Minimises Pinch and Crush Points
- Heavy Duty Independently Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Foam
- Australian Designed and Manufactured
- 5 Year Warranty on Electrics
- Lifetime Structural Warranty on Base and Frame
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 250kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 450mm |
| Maximum Working Height | 950mm |
| Table Width | 710mm Standard (Optional 610mm, 660mm, 760mm or Custom) |
| Table Length | 1930mm |
| Cushioning | 50mm Foam |
| Controller | Single Foot Switch |
| Base/Castor | X-Frame w/independently Lockable Castors 360º Rotation |
| Backrest | Manual Adjustment +70º |
Documents














