Features
About Healthtec
Healthtec tables are proudly Australian-made and built to last. With up to 50% fewer moving parts than comparable tables on the market, they are designed for durability, reliability, and ease of maintenance.
Each table is custom made to order, with an estimated turnaround time of 4–6 weeks from the date of purchase.
You can view the available colour options here:
AUSTEX COLOURS – EZYCLEAN UPHOLSTERY VINYL FOR HEALTHCARE ENVIRONMENTS
Go to the Austex website for details and specifications https://austexfabrics.com.au/vinyl/studio-encore/
SILEX COLOURS – SILICONE UPGRADE
Go to the Innova website for details and specifications https://www.innova.com.au/products/silex
Product Description
The electric back rest adjustment ranges from +70º to lying position so a full range of treatments can be performed. The added feature of the electric seat tilt helps reduce pressure on the clients spine and relies muscle tension allow the client to completely relax during injectable procedures. The adjustable side arm rests are perfect for manicures or can be removed for better access when not required. The overhead wing arm rests are perfect for treatments that require the clients arm to be positioned overhead and can be removed when not in use.
Features
- Trendelenberg
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- Electric Back Rest and Seat Tilt Adjustment with Foot Switch
- Manual Adjustable Foot Rest
- Adjustable Face Cradle with Prone Arm Rest
- Face Crest Cushion and Supine Head Pad
- Lift-up and Removable Side Arm Rest and Wing Arm Rest Extensions
- 75mm Comfort Foam
- Heavy Duty Individually Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Steel Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Foam
- Australian Designed and Manufactured
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 350kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 580mm |
| Maximum Working Height | 980mm |
| Width | 660mm |
| Length | 1995mm |
| Cushioning | 75mm Comfort Foam |
| Controller | Foot Switch |
| Base/Castor | EVO2 Column Base with Lockable Castors |
| BackRest | Electric Adjustable +70º |
| FootRest | Manual Adjustable +15º to -90º |







-5-2-360x360.jpg)



