Features
About Healthtec
Healthtec tables are proudly Australian-made and built to last. With up to 50% fewer moving parts than comparable tables on the market, they are designed for durability, reliability, and ease of maintenance.
Each table is custom made to order, with an estimated turnaround time of 4–6 weeks from the date of purchase.
You can view the available colour options here:
AUSTEX COLOURS – EZYCLEAN UPHOLSTERY VINYL FOR HEALTHCARE ENVIRONMENTS
Go to the Austex website for details and specifications https://austexfabrics.com.au/vinyl/studio-encore/
SILEX COLOURS – SILICONE UPGRADE
Go to the Innova website for details and specifications https://www.innova.com.au/products/silex
Product Description
The focal point is the double lifting column which allows maximum balance during procedures. Designed for perfect client positioning for podiatry work, the electric back rest can be adjusted from +70º to flat ideal for practitioners who work in multi-function rooms and need to share their space. The added feature of the electric seat tilt positioning reduces pressure on the client’s spine and relieves muscle tension allowing the client to be completely relaxed, while the electric leg rest and manual adjustable foot rest can be adjusted in combination to a working heel height of 1500mm.
A head rest Nose Hole is standard, along with the Nose Hole Plug. Additionally, the standard head rest upholstered wings are easily removed so that the client’s arms can be positioned below the table surface. Removable flip down arm rests provide client comfort during seated position procedures.
The chair can be ordered with an optional Procedure Arm on either side and a Winged Head Bolster for extra client comfort.
Features
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- Trendelenburg
- Column Lift Eliminating Crush Points
- Heavy Duty Independently Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Foam
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 350kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 580mm |
| Maximum Working Height | 980mm |
| Table Width | 660mm |
| Table Length | 1990mm |
| Full Height | 28 Seconds |
| Cushioning | 75mm Comfort Foam |
| Controller | Foot Switch |
| Base/Castor | EVO2 Column Base with Individually Lockable Castors |
| HeadRest | Manual Adjustment +15º to -90º |
| BackRest | Electrical Adjustment +70º |
| Mid Leg Section | Manual Adjustment +45º |
| LegRest | Manual Adjustment -90º |







-5-2-360x360.jpg)



