Features
About Healthtec
Healthtec tables are proudly Australian-made and built to last. With up to 50% fewer moving parts than comparable tables on the market, they are designed for durability, reliability, and ease of maintenance.
Each table is custom made to order, with an estimated turnaround time of 4–6 weeks from the date of purchase.
You can view the available colour options here:
AUSTEX COLOURS – EZYCLEAN UPHOLSTERY VINYL FOR HEALTHCARE ENVIRONMENTS
Go to the Austex website for details and specifications https://austexfabrics.com.au/vinyl/studio-encore/
SILEX COLOURS – SILICONE UPGRADE
Go to the Innova website for details and specifications https://www.innova.com.au/products/silex
Product Description
The contoured shape allows maximum accessibility to any part of the body during massage or body treatments while the adjustable face crest with incorporated armrest ensures client comfort while allowing the shoulders to be fully relaxed.
The electric Mid-Lift function can be used as a stretching tool to stretch the lower back and clients side allowing the therapist to perform a greater range of treatments.
Features
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- SX X-Frame Lift Action Minimises Pinch and Crush Points
- Heavy Duty Individually Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and CFC Free Foam
- Australian Designed and Manufactured
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 250kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 450mm |
| Maximum Working Height | 950mm |
| Table Width | 710mm (Optional 660mm or 760mm) |
| Table Length | 1800mm (1940mm with Foot Rest fully Extended) |
| Hi-Lo Time | 16 Seconds |
| Cushioning | 75mm Comfort Foam |
| Controller | Foot Switch |
| Base/Castor | SX X-Frame with Individually Lockable Castors |
| HeadRest | Manually Adjustment +15º to -50º |
| MidLift | Manually Adjustment +20º |
| LegRest | Manually Adjustment +50º |

















