Features
About Healthtec
Healthtec tables are proudly Australian-made and built to last. With up to 50% fewer moving parts than comparable tables on the market, they are designed for durability, reliability, and ease of maintenance.
Each table is custom made to order, with an estimated turnaround time of 4–6 weeks from the date of purchase.
You can view the available colour options here:
SILEX COLOURS – SILICONE
Go to the Innova website for details and specifications https://www.innova.com.au/products/silex
Product Description
Table completely manufactured in Australia by an Australian owned family business.
Features
- Electric Height Adjustment with Foot Switch
- SX X-Frame Lift Action Minimises Pinch and Crush Points
- Heavy Duty Individually Lockable Castors
- Durable Powder Coated Rust Resistant Frame
- High Quality Anti-microbial Vinyl and Dunlop CFC Free Foam
- High Performance Silicone Upholstery Fabric is Standard on ART Table Range
- Australian Designed and Manufactured
| PRODUCT INFORMATION | |
| Maximum Working Load | 400kg (Stationary) |
| Maximum Lifting Capacity | 250kg (Moving) |
| Minimum Working Height | 458mm |
| Maximum Working Height | 980mm |
| Table Width | 660mm or 710mm |
| Table Length | 1880mm (Head 360mm, Body Section 1840mm) |
| Hi-Lo Time | 16 Seconds |
| Cushioning | Deluxe Foam |
| Controller | Foot Switch |
| Base/Castor | SX X-Frame with Individually Lockable Castors |
| HeadRest | Manually Adjustment +15º to -45º |















